• Používanie žuvacieho tabaku a e-cigariet medzi deťmi

        • ​​

          ​​​​​​ŽUVACÍ TABAK

          ​​​​​​Stoja zopár eur, vyzerajú ako žuvačky, nikotínu majú viac ako cigarety. Nikotínové vrecká sa objavujú už u detí na druhom stupni základných škôl. Rodičia, zbystrite pozornosť!

          ​​​​​​​​​​​​​​Obaly nikotínových vreciek sú na prvý pohľad na nerozoznanie od cukríkov alebo žuvačiek. V obchodoch sú pestrofarebné plastové škatuľky v tvare puku najčastejšie vystavené blízko pokladníc vedľa drobných cukroviniek. Konzumentov lákajú nielen pestrým obalom, ale aj príchuťami. Okrem mentolu či mäty sú k dispozícii aj príchute koly, tropického ovocia, vanilky či dokonca gumených cukríkov. Že ide o produkt s vysokým obsahom nikotínu, sa zvyčajne dozviete až zo zadnej strany škatuľky. 

          ​​​​​​​Žuvací tabak, tzv. snus alebo snuff je prášok vo vrecúškach obsahujúci nikotín. Toto vrecúško sa vkladá medzi ďasná a hornú alebo dolnú peru, nie sú nijako viditeľné a nepáchnu. Aj preto nikotínové vrecká unikajú pozornosti rodičov a sú hitom medzi deťmi už v základných školách.. Následne sa nikotín začne rozpúšťať, môže sa objaviť jemné brnenie, čo znamená, že nikotín začína pôsobiť. Dĺžka pôsobenia jedného vrecúška je rôzna podľa odporúčania daného výrobcu, ale ide približne o dobu max. 30 minút. Užívanie žuvacieho tabaku navodzuje pocit spokojnosti a uvoľnenia. Pretože si telo časom na nikotín vytvára toleranciu, potrebuje postupne stále vyššie dávky, aby bol dosiahnutý požadovaný účinok. Preto sa rýchlo vytvorí závislosť na nikotíne a po jeho vysadení sa dostavia abstinenčné príznaky ako nervozita, depresívne nálady, poruchy spánku, príjmu potravy - nechutenstvo do jedla alebo prílišné prejedanie sa.

          ​​​​​​​Už jedno vrecko môže spôsobiť otravu!

          Biele vrecúška v tvare a veľkosti žuvačkového dražé neobsahujú tabak, ale vyabstrahovaný nikotín v rôznych množstvách. Kým po vyfajčení jednej cigarety sa ho do tela dostanú dva až štyri miligramy, v nikotínových vreckách je ich omnoho viac. Najslabšie vrecúška dostupné v obchodoch alebo na internete obsahujú štyri až sedem miligramov, najsilnejšie päťdesiat. To je už dávka, ktorá môže viesť k otrave nikotínom aj u dospelého človeka s hmotnosťou 70 kilogramov. Cez sliznicu úst sa navyše nikotín vstrebá ľahšie a rýchlejšie ako vdychovaním. Takto dosahuje vyššie hladiny v krvi a tým aj v mozgu, kde pôsobí na konkrétne receptory.

          Vysoké dávky nikotínu z vrecúšok môžu spôsobiť zvýšenie tepovej frekvencie srdca a vyvolať nevoľnosť, búšenie srdca a vracanie. V konečnom dôsledku sa navyše zvyšujú aj pocity úzkosti, ktoré chcú deti potlačiť.

          Nikotínové vrecká - ich používanie - je vysoko návykové!

           

          Medzi riziká užívania žuvacieho tabaku patrí:

          - obsah nikotínu,

          - riziko rakoviny pier, ústnej dutiny, jazyka, pankreasu a obličiek,

          - kazivosť zubov, parodontóza, sfarbenie zubov,

          - vysoký krvný tlak,

          - riziko srdcových ochorení a náhle mozgové príhody,

          - poruchy spánku,

          - vysoká návykovosť, po vysadení sa objavujú abstinenčné príznaky,

          - v kombinácii so stimulačnými nápojmi môže spôsobiť smrť,

          - vstupná brána do sveta drog.

          V súčasnej situácii je veľmi obľúbený medzi mládežou pre ľahkú dostupnosť aj napriek zákazu predaja tabakových výrobkov maloletým. Žiaci, ktorí užívajú žuvací tabak počas hodiny, nemajú možnosť dodržať „bezpečné“ použitie žuvacieho tabaku. Pretože počas vyučovacej hodiny mnohokrát nedokážu dodržať odporúčanú dobu pôsobenia, často tieto vrecúška prehltnú, alebo ich majú výrazne dlhší čas, ako je odporúčané, čo im môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka a tráviaceho systému.

          Touto cestou by sme chceli vyzvať rodičov k väčšej dôslednosti a kontrole svojich detí, všímanie si ich správania a efektívnej komunikácie ohľadom danej problematiky. Aj napriek vážnosti situácie buďte svojim deťom oporou a neodsudzujte ich správanie. Sú vo veku, kedy chcú skúšať nové veci, vytvárať si kamarátstva, byť obľúbení, kvôli čomu využijú práve negatívne veci, ktoré škodia ich zdraviu. Je dôležité sa s dieťaťom rozprávať a vysvetliť mu vážnosť situácie a dôsledky.

          Samozrejme, my ako škola neustále podnikáme kroky v prevencii a intervencii danej problematiky, ako je vplyv sociálnych sietí, užívanie návykových nelegálnych látok, šikanovanie a iné. Naši učitelia, najmä triedni učitelia a školský podporný tím sú vám v prípade potreby kedykoľvek k dispozícii.

          Viac: https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/641129-medzi-skolakmi-su-hitom-navykove-nikotinove-vrecka-niektore-vyzeraju-ako-gumene-medvediky/?fbclid=IwAR0U4pfhe10PK5kYIH2gND5D915cgM50EVIPYR8UgjLcMe4Y1R8XsfciiDk

          ČO JE VAPING?

          Dňa 20.10.2023 sme uskotčnili pre žiakov 8. a  9. ročníka v spolupráci školskej špeciálnej pedagogičky a výchovnej poradkyne, preventívnu aktivitu - prednášku a besedu k rizikám používania žuvacieho tabaku a e-cigariet.

           

          V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať mailom alebo osobne.

          Mgr. Zuzana Majčík Súderová - školský špeciálny pedagóg

          Mgr. Adriana Homolová - výchovný a kariérový poradca

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Skačany 539
      • 038/7488 181, 0911 330 789
      • Skačany 539 95853 Skačany Slovakia
      • IČO: 36125644
      • DIČ: 2021604959
      • 038/7488 101
      • 038/ 7488 367, 0910 871 873, zs.miklasova@gmail.com
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje