ŠKOLSKÝ PODPORNÝ TÍM
Naša škola i v tomto školskom roku pokračuje na ceste ku inkluzívnemu vzdelávaniu, otvorením sa pre nové profesie a činnosti prostredníctvom budovania školského podporného tímu. Jeho snahou je budovať inkluzívnu klímu a kultúru školy.
Podporný tím poskytuje našim žiakom špeciálno-pedagogickú podporu a spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí. Umožnia žiakom, ktorí to potrebujú, zažiť úspech, pozitívnu motiváciu, posilnia ich sebadôveru. Je to teda tím, ktorí sa stará o žiakov so ŠVVP, prípadne žiakov v ohrození či v riziku.
Inkluzívna cesta je zameraná na:
- podporu každého žiaka, ale aj učiteľa a rodiča v tom, čo potrebuje k svojmu rastu,
- zameranie viac na formatívne hodnotenie,
- poskytovanie komplexnej podpory na škole prostredníctvom školského podporného tímu (školský špeciálny pedagóg, školský psychológ, kariérový poradca, asistent učiteľa, triedni učitelia atď.) – včasné vyhľadávanie a riešenie problémov,
- budovanie vzťahového trojuholníka dieťa, rodič a učiteľ.
Školský podporný tím v našej škole tvoria:
Mgr. Jana Kundlák Kováčová – koordinátor školského podporného tímu,
Mgr. Adriana Homolová – výchovný a kariérový poradca,školský špeciálny pedagóg/supervízor,
Mgr. Martina Gašparovičová – koordinátor prevencie,
Mgr. Simona Mihálková – zástupca pre II.st.,
Mgr. Vladimíra Šorcová Hlavnová - asistent učiteľa.
Každý z nás má určitú úlohu v našom tíme a ten Vám chceme v skratke predstaviť:
Koordinátor školského podporného tímu koordinuje vnútorné procesy a činnosti školského podporného tímu, ako i spoluprácu s externým prostredím.
Školský špeciálny pedagóg/Supervízor poskytuje odbornú starostlivosť žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími ťažkosťami, podieľa sa na vypracovaní individuálneho výchovno-vzdelávacieho plánu pre žiakov s podpornými opatreniami.
Výchovný poradca sleduje správanie triednych kolektívov, zúčastňuje sa na triednických hodinách pri riešení problémového správania kolektívov. Pri závažných situáciách kontaktuje rodičov, poskytuje poradenstvo v profesijnej oblasti pre žiakov a ich rodičov.
Koordinátor prevencie sa zameriava na realizáciu preventívnych opatrení v rámci tém ako šikanovanie a kyberšikanovanie, drogy a iné závislosti. Realizuje pre žiakov prednášky a workshopy s odborníkmi. Spolupracuje pri riešení problémov.
Asistent učiteľa spolupracuje s učiteľom, je k dispozícií žiakom, ktorí ho potrebujú, pomáha im pri sústredení sa na vyučovanie, má k žiakom individuálnejší prístup, spolupodieľa sa na tvorbe kompenzačných pomôcok.
Každý z nás zastáva dôležitú a významnú časť v tíme, navzájom spolupracujeme, sme v neustálom kontakte nielen navzájom, ale aj s triednymi učiteľmi, učiteľmi, vychovávateľmi a vedením školy. Naším spoločným cieľom je vytvoriť v našej škole priestor, kde sa každý bude cítiť dobre a kde bude plnohodnotne napredovať.