• Skvelý výkon mladších žiakov na futbalovom turnaji

• Dňa 11.10. sa žiaci piateho a šiesteho ročníka zúčastnili turnaja v malom futbale na ZŠ Veľká Okružná. Naši žiaci z troch zápasov vyhrali dva a v jednom remizovali. Chlapci do posledných minút figurovali na prvej postupovej priečke, avšak postup nám ušiel len o jediný gól na základe skóre. Chlapcom ďakujeme za kvalitné výkony v každom jednom zápase, aj keď sa nám smolne nepodarilo postúpiť, bol to zatiaľ najlepší chlapčenský výkon našej školy vo futbale.

Zápasy:       ZŠ Športovcov      0:8    ZŠ Skačany

ZŠ R. Kaufmana   4:5     ZŠ Veľká Okružná

ZŠ R. Kaufmana   7:2     ZŠ Športovcov

ZŠ Veľká Okružná 3:3    ZŠ Skačany

ZŠ R. Kaufmana    2:3    ZŠ Skačany

ZŠ Veľká Okružná 10:1  ZŠ Športovcov

Tabuľka:     1.       ZŠ Veľká Okružná          7B

2.       ZŠ Skačany                   7B

3.       ZŠ R. Kaufmana            3B

4.       ZŠ Športovcov               0B

• Múzeum praveku v Bojniciach

• Vedeli ste, že v Bojniciach žili neandertálci?

Dňa 4. októbra 2023 žiaci 5. – 6. ročníka objavovali praveký svet. Pani sprievodkyňa pútavou formou sprostredkovala deťom informácie o živočíchoch a pravekej rodine žijúcej v Prepoštskej jaskyni.

Dozvedeli sa o  mamuťom mláďati nájdenom v Sibírskej oblasti menom Ľjuba a o jeho tragickom konci.

V Prepoštskej jaskyni žili neandertálci skoro tisíce rokov a dokonca to neboli žiadni hlupáci. Poznali oheň, vyrábali rôzne kamenné nástroje a boli aj úspešní lovci, o čom svedčili nájdené kostrové pozostatky živočíchov.

Žiaci zistili, že slovo „vegetarián“ pochádza z tohto obdobia a znamená „nešikovný lovec“.

V tvorivých dielňach sa zahrali na neandertálcov. Aby neumreli od hladu, museli stopovať zvieratá. Aby nezamrzli, museli sa obliecť do koží zabitých zvierat. A aby sa taktiež zabavili, zatancovali si praveký tanec pod jaskyňou šamana.

• Deň úsmevov 2023

• Prvý októbrový piatok už od roku 1999 patrí Svetovému dňu úsmevu. Za jeho zapísaním do kalendára nestál nik iný, ako tvorca prvého smajlíka – Harvey Ball.

A prečo práve taká jednoduchá záležitosť ako úsmev si zaslúži špeciálne miesto v kalendári?

Úsmev:

1. zbližuje, pomáha nájsť priateľov

2. znižuje stres

3.  uvoľňuje endorfíny, ktoré „rozpúšťajú“ úzkosť a depresiu

4. zvyšuje imunitu

5. omladzuje...

Na našej škole sme si za posledné dva týždňe pripravili rôzne aktivity s cieľom s cieľom podporiť duševné zdravie, podčiarknuť význam úsmevu. Porozprávali sme sa o jeho magických účinkoch, vytvorili si antistresové loptičky so smajlíkmi, ako aj vyrobili tematické úsmevné rekvizity. Pri ich tvorbe bolo cítiť pohodu, veľakrát sme sa úprimne zasmiali, potešili, čím sme spoločne budovali pozitívnu klímu školy.

Problematiku duševného zdravia ako takého sme si priblížili 10.10.2023 prostredníctvom rozhlasovej relácie, násteniek v priestoroch školy, ako i informovaním žiakov o možnostiach pomoci priamo v škole, či kontaktoch na organizácie zaoberajúce sa duševným zdravím na celoslovenskej úrovni.

Ako sa nám to podarilo, uvidíte v nasledovnom videu https://www.youtube.com/watch?v=Hdu-vLhPX_A.