• Laki´s town

• 30.11.2023 si žiaci našej školy užili anglicko-slovenskú rozprávkovú inscenáciu Laki´s town,  ktorú nám do Kultúrneho domu v Skačanoch prišli zahrať herci z Divadelného centra. Toto predstavenie bolo  koncipované ako divadelná učebná pomôcka v spolupráci s pedagógmi anglického jazyka s ohľadom na učebné osnovy. Dejové a obsahové informácie herci interpretovali v jednoduchej angličtine, zložitejšie anglické väzby podali dvojjazyčne a najnáročnejšie časti deja zostali v slovenskom jazyku. Hra bola určená nielen pre jazykovo zdatných žiakov, ale i začiatočníkov. Jej cieľom bolo ľahkou, atraktívnou a hravou formou rozvíjať jazykové schopnosti detí, obohatiť hodiny anglického jazyka a zároveň ponúknuť deťom jedinečný umelecký zážitok z divadelnej rozprávky v cudzom jazyku.

Našim deťom sa predstavenie páčilo, ocenili najmä fakt, že niektorí z nich sa priamo stali účastníkmi deja a mohli si vyskúšať rolu hercov na vlastnej koži. Už teraz sa tešíme na ďalší divadelný zážitok budúci rok.

• Zážitkový workshop

• Dňa 8. a 24. 11. 2023 k nám opäť zavítala spoločnosť Post Bellum, ktorá realizuje na slovenských školách unikátne celodenné vzdelávacie zážitkové workshopy z dejepisu založené na metóde dramatickej výchovy. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka mali možnosť zahrať si postavy, ktoré vychádzajú zo skutočných príbehov z obdobia 2. svetovej vojny a holokaustu, z obdobia normalizácie a disentu. V postavách a simulovaných situáciách prežili na vlastnej koži momenty 20. storočia. Prostredníctvom hry mali naši žiaci možnosť získať informácie o kľúčových udalostiach 20. storočia, pochopiť prepojenie minulosti so súčasnosťou, uvedomiť si význam demokracie, rozvíjať svoje kritické myslenie a spoznávať zložité 20. storočie.

• Milí rodičia,

aj tento rok ste prejavili svoju solidárnosť a pomohli ste darčekmi, drobnosťami, ale aj celými naplnenými krabicami spríjemniť seniorom vianočné sviatky v rámci projektu "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok". Do projektu sme sa zapojili po štvrtýkrát. Spoločne sme naplnili 26 krabíc. Tieto sme odovzdali kontaktnej osobe, pani Miklošovej, ktorá Vám posiela veľké "Ďakujem". Krabice budú odovzdané seniorom v zariadeniach sociálnych služieb v okrese Partizánske a Prievidza. K poďakovaniu sa pripájame aj my.

Veríme, že aj budúci rok spolu opäť urobíme radosť starkým, ktorí ostanú na Vianoce sami a potešíme ich takýmto spôsobom. Ešte raz Vám úprimne ďakujem.                                                          Mgr. Kurilová

• Plavecký výcvik

• V dňoch 20.11. až 24.11.2023 absolvovali naši druháci a tretiaci základný plavecký výcvik v plavárni v Bánovciach nad Bebravou. 13 druhákov a 16 tretiakov nabralo odvahu a s veľkou chuťou sa pustili do tréningu. Trpezlivé a milé pani inštruktorky učili žiakov o dýchaní vo vode, splývaní a rôznych technikách plávania. Žiaci sa naučili plavecké štýly kraul a znak. Svoju nebojácnosť ukázali aj pri skákaní do hlbokej vody. Nechýbalo ani voľné plávanie, lovenie pukov a súťaže. Každý sa snažil a robil pokroky vlastným tempom. Najdôležitejšia bola radosť žiakov z pohybu vo vode, čo bolo na ich tvárach vidieť.

Záverečné vodné preteky odhalili najšikovnejších, ktorí si domov odniesli diplomy.

Dievčatá 2.ročník:

3.miesto: Ninka Kližanová

2.miesto: Natália Košíková

1.miesto: Eliška Mekýšová

Chlapci 2.ročník:

2.miesto: Eliaško Humaj

1.miesto: Adamko Krajčo

Dievčatá 3.ročník:

3.miesto: Mirka Hudecová

2.miesto: Lucka Krbúšiková

1.miesto: Emka Zorvanová

Chlapci 3.ročník:

3.miesto: Mirko Škuta

2.miesto: Filipko Humaj

1.miesto: Adamko Morvay

V škole ešte všetci absolventi dostali na pamiatku mokré vysvedčenie. Fotografie si  pozrite vo fotoalbume.