Mnohí si myslia, že vyrezávanie tekvíc je americký zvyk. Opak je pravdou. Je to slovanský zvyk pochádzajúci z 19. storočia. Naši predkovia, starí Slovania, nepoznali vyrezávanie tekvíc tak, ako my dnes, ale už v tých časoch si svoje príbytky skrášľovali a osvetľovali vlastnoručne vyrobenými lampášmi, tzv. svetlonosmi. Išlo o vydlabané tekvice, do ktorých vkladali sviečky, aby im po ceste domov svietili na cestu a chránili ich tiež pred zlými bytosťami.Svojich svetlonosov si na Technike vyrezali aj naši chlapci zo 6. ročníka.
"Svetlonosi v našej škole"
- 1
Deň profesií
24. október 2024 mohol byť celkom obyčajný školský deň. Naša škola je však súčasťou projektu Hrdá škola, čo znamená, že minimálne raz do mesiaca zažívame špeciálny deň s cieľom urobiť si vyučovanie zábavným a tvorivým. Podľa slov viacerých detí je to čas, kedy sa do školy mimoriadne tešia. V tento októbrový štvrtok dostali žiaci za úlohu preobliecť sa za akúkoľvek profesiu, ktorú obdivujú, prípadne by raz v budúcnosti chceli vykonávať. A tak sa v Deň profesií naša škola zaplnila zdravotníkmi, majstrami, umelcami, mini učiteľkami, kuchárkami, ale i športovcami či poľovníkmi. A nezostalo len pri deťoch. Stáva sa už tradíciou, že sa akcie aktívne zúčastňujú i pedagógovia.
Zároveň počas dňa prebiehala súťaž o sladkú odmenu pre tú triedu, ktorá v tento deň zapojí najviac svojich členov. V niektorých triedach sa skutočne preoblieklo viac ako 90% detí, no suverénnym víťazom sa s účasťou 100% stala trieda III.A. Všetkým účastníkom veľmi ďakujem za ich nasadenie, chuť robiť dni v škole krajšími a zábavnejšími.
Ako to celé vyzeralo? Foto ako dôkaz vo fotogalérii.
Nedaj sa, hovor o tom!
Divadelno-výchovne predstavenie Nedaj sa, hovor o tom! absolvovali naši žiaci 5. – 9. ročníka v našej škole 23.10.2024.
Do telocvične zavítali herci, ktorí prostredníctvom scénok a vstupov moderátora priblížili našim žiakom problematiku kyberšikanovania. Žiaci sa oboznámili s pojmami hoax, kybergrooming, kyberstalkimg, phishing. Jednotlivé scénky boli doplnené výpoveďami psychológov, príslušníkov PZ SR i známych osobností. Nástrahy IT sveta im priblížili špecialisti kybernetickej bezpečnosti, ktorí im aj poskytli námety, ako sa nástrahám IT sveta brániť. Na záver škola dostala certifikát, ktorým sa zaväzuje šíriť posolstvo predstavenia: nedať sa vlákať do pascí online sveta a v prípade problémov nebáť sa o nich hovoriť.
Projekt zastrešuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry – školské kolo
17. októbra 2024 sa v našej škole konalo školské kolo 17. ročníka Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Jej cieľom je prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru. Zapojilo sa do nej v kategórii C 7 žiačok z 8. a 9. ročníka.
Súťaž pozostávala z 2 častí: písomnej a ústnej.
Písomná časť pozostávala z testu a transformácie textu, v ústnej časti si mali žiačky pripraviť krátke rozprávanie na základe príslovia.
Vyhodnotenie:
1. miesto: Nina Sofia Janíčková (IX. A)
2. miesto: Patrícia Šramková (IX. A)
3. miesto: Natália Podoliaková (IX. A)
Víťazka školského kola Nina Sofia Janíčková bude reprezentovať našu školu v okresnom kole súťaže 13.11.2024 v CVČ v Partizánskom.
Týždeň zdravej výživy na 1. stupni
Aj tento rok sa v dňoch od 14.10. do 18.10. uskutočnil „Týždeň zdravej výživy“. Súčasťou týždňa boli aj farebné dni – pondelok bol červený – deň jabĺk, streda bola zeleno-modrá, piatok sa niesol vo farbách žltej a oranžovej. Podľa farby dňa sa deti do školy aj obliekli a nosili aj farebné ovocie a zeleninu.
Na deň jabĺk mamičky spoločne s deťmi napiekli rôzne jablkové dobroty, ktoré sa v triedach jedli po celý týždeň, doplnené o ovocie a zeleninu. Nechýbali ani chutné a zdravé nátierky, napr. avokádová, hrášková, brokolicová či vajíčková, samozrejme na čerstvých cereálnych rožkoch.
Prváci si pozreli video o Jankovi, ktorý sa na svoje narodeniny prejedol, spoznali prostredníctvom prezentácií ovocie s najvyšším podielom vitamínu C, citrusové plody, pojmy ako sacharidy, glukóza, čo je zázvor…. Svoje získané vedomosti si preverili prostredníctvo kvízu. Spoločnými silami vytvorili na celý týždeň zdravší jedálny lístok a na výtvarnej výchove z papierových tanierikov vykúzlili rôzne jabĺčka.
Druháci si spoločne s triednou učiteľkou ozrejmili zásady správneho stravovania, porozprávali sa o vitamínoch v ovocí a v zelenine. Prvky zdravej výživy boli zapracované do jednotlivých vyučovacích predmetov, ako SJL, MAT, PVO a výtvarne súťaže „Chutné maľovanie“.
Týždeň v III.A sa niesol v podobnom duchu. Pani učiteľka rozkrájala deťom ovocie a popri ochutnávke sa spoločne rozprávali o vitamínoch, zdravej strave a chorobách. Napríklad granátové jablko niektoré z nich ochutnali prvý krát. Ovocia sa tak najedli, že na obed ani nemysleli. Streda patrila hlavne zelenine a zeleným bylinkám. Deti sa naučili, že priaznivo ovplyvňujú všetky funkcie organizmu.
V rámci slovenského jazyka sa učili práve vybrané slová po B a jedným z nich bola bylina. Venovali sme sa najmä tým liečivým. Triedna učiteľka deťom uvarila bylinkový čaj a pripomenula, že každú chorobu nevyliečia iba lieky. V triednych aktivitách sa dozvedeli, že nie všetka voda je pitná, preto ju musíme šetriť. Zdôraznila pitie zdravej vody z vodovodu, sladké limonády a sirupy tiež spôsobujú zdravotné problémy a obezitu.
Zdravé stravovanie bolo súčasťou aj vyučovacích predmetov vo štvrtom ročníku - na HUV spievali piesne o ovocí, na PDA a triednickej hodine získavali informácie z prezentácií a odborných článkov o jablku. Na čítaní vo dvojiciach nadobudnuté poznatky využili a tvorili plagáty na tému: „Len jedno jablko denne“ a „Potravinová pyramída“.
Veľké poďakovanie patrí všetkým mamičkám, ktoré nám tento týždeň spríjemnili zdravými koláčikmi a nátierkami „od výmyslu sveta“.