• Beniakove Chynorany ovládli mladí recitátori zo Skačian

• Víťazi školského kola súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy zastupovali 26. marca skačiansku školu v okresnom kole súťaže v rodisku Valentína Beniaka v Chynoranoch. Sedemčlenná výprava mladých, talentovaných recitátorov v zložení Alan Pavúk (II. A), Lucia Krbúšiková (III. A), Filip Krbúšik (IV. A), Emma Košíková (V. A), Lucia Cvopová (V. A), Nina Sofia Janíčková (VIII. A) a Laura Ševčíková (VIII. A) bola viac ako úspešná a z Chynorian si odniesla 6 umiestnení:

Vyhodnotenie:

1. kategória (2. - 4. ročník)

Poézia:

1. miesto:  Filip Krbúšik (IV. A)

Čestné uznanie: Alan Pavúk (II. A)

Próza:

1. miesto:  Lucia Krbúšiková (III. A)

2. kategória (5. - 6. ročník)

Poézia:

3. miesto:  Emma Košíková (V. A)

3. kategória (7. - 9. ročník)

Poézia:

1. miesto:  Nina Sofia Janíčková (VIII. A)

Próza:

1. miesto:  Laura Ševčíková (VIII. A)

Naši 4 víťazi okresného kola budú reprezentovať nielen našu školu, ale aj okres Partizánske v krajskom kole súťaže v Bzinciach pod Javorinou.

Ďakujeme našim žiakom za úspešnú reprezentáciu školy a víťazom prajeme v krajskom kole veľa úspechov.

• Beniakove Chynorany – školské kolo – 2. a 3. kategória

• Školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy sa v našej škole uskutočnilo v 7. marcový deň.  So svojou interpretáciou poézie a prózy  spod autorského pera najmä slovenských autorov sa predstavilo 20 recitátorských talentov z 5. – 9. ročníka, spomedzi ktorých porota vybrala tých najlepších.

Vyhodnotenie:

2. kategória (5. - 6. ročník)

Poézia:

1. miesto:  Emma Košíková (V. A)

2. miesto: Alexandra Jankeje (VI. A) a Jozef Hozák (V. A)

3. miesto: Karolína Šimová (VI. A)  a Aneta Humajová (VI. A)

Próza:

1. miesto:  Lucia Cvopová (V. A)

2. miesto: Melissa Jakubíková (V. A)

3. kategória (7. - 9. ročník)

Poézia:

1. miesto:  Nina Sofia Janíčková (VIII. A)

2. miesto: Klaudia Ďurišová (IX. A)

3. miesto: Vanesa Mináriková (VIII. A)  a Tímea Fodorová (VII. A)

Próza:

1. miesto:  Laura Ševčíková (VIII. A)

2. miesto: Patrícia Šramková (V. A)

3. miesto: Natália Chlbová (VII. A) a Barbora Žišková (IX. A)

Víťazky školského kola postúpili do okresného kola v Chynoranoch.

• Deň učiteľov

• Deň učiteľov v tomto roku pripadol na prázdninový deň, tak sme sa rozhodli osláviť tento sviatok rozhlasovou reláciou už v utorok 26.3.2024. Svojou básňou venovanou všetkým pedagogickým zamestnancom školy nás potešil žiak Adam Toma z  IX. A.  Milými slovami a rýmami sa poďakoval svojim učiteľom za ich každodenné úsilie naučiť žiakov nové veci, ale i láskavý prístup a empatiu. Milým prekvapením bola i malá pozornosť  od žiakov VI.A.

Osláviť prácu pedagógov mali možnosť i deti z druhého stupňa.  Na hodinách angličtiny sa vybraní žiaci mohli „ zahrať“ na učiteľov  a odučiť svojich spolužiakov podľa vlastných predstáv. V ôsmom ročníku to bol Adam Blaney, ktorý kamarátov učil najdlhšie anglické slová. U deviatakov Toni Žuchovský preberal slovnú zásobu týkajúcu sa nebezpečných situácií, piataci  Emka Hudecová a Tobias Mihálka skúšali žiakov slovíčka a zahrali sa s nimi slovnú hru.  U šiestakov Viki Kráľová a Saška Jankeje zaujali starostlivo pripravenými pracovnými listami. Svojich žiakov dievčatá nezabudli patrične ohodnotiť.

Všetci žiaci v rolách učiteľov si podľa vlastných slov „hodiny naopak“ užili, no túto prácu by však ako profesiu denne  vykonávať nechceli. Vysvetlili to nedostatkom trpezlivosti i náročnosti tohto povolania.

• Veľkonočná angličtina vonku

• O tom, že angličtina sa nemusí učiť  len v priestoroch triedy sa presvedčili naši šiestaci. Je to trieda, ktorej žiaci sú na angličtine mimoriadne aktívni. Na každú hodinu striedavo vytvárajú tajničky z aktuálnej slovnej zásoby, aby otestovali spolužiakov, vedia si užiť anglické pesničky i rôzne hry.

Deň pred veľkonočnými prázdninami sme si užili vyučovaciu hodinu v exteriéri našej školy. Žiaci pracovali vo dvojiciach a s použitím farebných kried kreslili obrázky podľa jasných inštrukcií v anglickom jazyku. Mali tak za úlohu napríklad nakresliť jazero s kačkami a kvetmi vôkol, deti hrajúce sa na pestrofarebnej lúke či strom dekorovaný veľkonočnými vajíčkami.  V rámci aktivity si precvičovali porozumenie slovnej zásoby s tematikou Veľkej noci, strávili spoločný čas na čerstvom vzduchu a v neposlednom rade sa i zabavili na angličtine inak ako riešením cvičení

• Exkurzia – Apponyiovská  knižnica v Oponiciach

• Dňa 25. marca 2024 sa žiaci 5. až 7. ročníka zúčastnili exkurzie v rámci hodín dejepisu. Navštívili Apponyiovskú  knižnicu s európskym významom, ktorá sa nachádza neďaleko nás – v Oponiciach.

Žiaci mali možnosť spoznať učňa vynálezcu kníhtlače Johana Gutenberga, ktorý im prostredníctvom krátkeho dokumentu predstavil svojho majstra a jeho život. Deti mohli nahliadnuť do najvzácnejších unikátnych kníh, ktoré sú súčasťou Apponyho literárnej zbierky. Najväčší záujem vzbudila kniha o živote florentských bankárov Mediciovcov, ktorá bola zdobená 24 karátovým zlatom a drahými kameňmi. V knižnici sa okrem spomínanej knihy nachádzajú vzácne diela od roku 1515 do roku 1940, ktoré majú historicky nevyčísliteľnú hodnotu. Z autorov zaujali Macchiavelli, Petrarca, Giordano Bruno, Galileo Galilei, Leonardo Da Vinci, Dumas, Balzac, Newton či Linné a mnoho ďalších.

Pre deti si náš sprievodca pripravil aj malé aktivity, vďaka ktorým sa žiaci mali možnosť na chvíľu dotknúť minulosti, ako napríklad starý fotoaparát, rozkladacia stolička...

Dotyk histórie v nás ostal po celý zvyšok dňa.